Mam genialny przepis na domową szynkę, która pokona sklepowe wędliny. Pyszna, soczysta i zdrowa
Chcesz sprawić, że twoja rodzina z przyjemnością sięgała po kanapki w domu lub te ze śniadaniówki? Nic prostszego! Pieczona szynka, przygotowana własnoręcznie, jest nie tylko smaczniejsza, ale także zdrowsza od sklepowych wędlin i nie wymaga wiele pracy. Ponadto tak przygotowane mięso zawsze można podgrzać i podać na obiad lub ciepłą kolację.
Dziś zapraszam po bardzo prosty przepis na pieczone mięso do kanapek, które wychodzi soczyste i aromatyczne. Podczas jego przygotowania można kontrolować ilość soli i innych przypraw, dzięki czemu wędlina jest dopasowana pod względem smaku do indywidualnych potrzeb. Co więcej, nie zawiera żadnych dodatków, które mają za zadanie przedłużyć jej świeżość, a i tak można ją przechowywać w lodówce dłużej niż większość krojonych wędlin ze sklepu.
Jakie mięso nadaje się na domową wędlinę?
Domową wędlinę przygotowuję z szynki wieprzowej, ale doskonale sprawdzą się również polędwica, schab, karkówka i łopatka. Wyśmienicie smakuje też pieczone mięso wołowe (np. udziec) oraz pierś z kurczaka lub indyka. Każdy z tych rodzajów mięsa możesz upiec zgodnie z poniższym przepisem. Warto do pieczenia kupić szynkę ze skórą, która dodatkowo chroni przed nadmiernym wysychaniem mięsa. To samo tyczy się drobiu – z filetów z kurczaka ze skórą przygotowuję soczystą wędlinę, którą uwielbiają moje dzieci.
Jak zrobić pieczone mięso do kanapek?
Sekretem wyjątkowej soczystości domowej wędliny jest wcześniejsze marynowanie oraz obsmażenie mięsa przed pieczeniem. Mój przepis uwzględnia tradycyjnie stosowane do przygotowywania wędlin zioła i przyprawy. Znajdziesz pod nim kilka propozycji innych marynat i dodatków, dzięki którym kanapki z domową wędliną nigdy się nie znudzą.
Wskazówka: jeżeli chcesz upiec chudy schab lub zrobić wędlinę drobiową, to polecam wstawić do piekarnika wypełnione wodą naczynie żaroodporne.
Porada: kilogramowy kawałek mięsa możesz podzielić na pół i związać sznurkiem kuchennym lub włożyć do specjalnej siatki, co nie tylko skróci czas pieczenia, ale także ułatwi przechowywanie wędliny.
Przepis: Pieczone mięso do kanapek
To mięso wychodzi soczyste i pełne aromatu.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 25 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 40 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 256 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg szynki wieprzowej
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka majeranku
- 2 łyżeczki rozmarynu
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 4 łyżki soku z cytryny
- 3 łyżki oleju do smażenia
- sól i pieprz
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówSzynkę dokładnie umyj, osusz papierowym ręcznikiem i obwiąż sznurkiem kuchennym (opcjonalnie). Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę. W małej misce wymieszaj olej, sok z cytryny, czosnek, majeranek, rozmaryn, tymianek i pieprz ziołowy.
- MarynowanieStarannie natrzyj mięso marynatą ze wszystkich stron, a następnie oprósz solą i świeżo zmielonym pieprzem. Przykryj naczynie z natartym marynatą mięsem folią spożywczą i wstaw do lodówki. Najlepiej marynować szynkę przed pieczeniem przez 12-24 godziny, bo wówczas ma bardzo wyrazisty smak, ale możesz skrócić czas marynowania do 4 godzin. Wyjmij zamarynowane mięso z lodówki na 1 godzinę przed obsmażaniem, żeby lekko się ogrzało.
- ObsmażanieMocno rozgrzej patelnię z grubym dnem lub brytfankę, w której będziesz piec szynkę i obsmaż mięso z każdej strony na złoty kolor.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 220 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu) i wstaw naczynie z mięsem. Wstaw naczynie z mięsem do gorącego piekarnika i piecz 15 minut, a następnie zmniejsz temperaturę do 180 stopni Celsjusza i piecz około 80 minut lub do miękkości. Od czasu do czasu polewaj mięso powstającym sosem.
Gotowe pieczone mięso wyjmij z piekarnika i przykryj naczynie pokrywką lub folią aluminiową. Pozostaw na 20 minut pod przykryciem, żeby soki równomiernie się rozeszły.
Jak podawać pieczone mięso?
Pieczone mięso pokrój na plasterki i podawaj jako wędlinę do tradycyjnych kanapek, tostów, domowych fast foodów (np. wrapów z tortilli) i dodatek do sałatek. Możesz również podawać pieczone mięso na ciepło. Sprawdzi się na obiad podane na przykład z ziemniakami lub kaszą, sosem i ulubioną surówką.
Inne warianty marynat i dodatków do pieczonego mięsa
Robię pieczone mięso z różnymi przyprawami i dodatkami. Nacieram je przed pieczeniem marynatami z m.in.:
- oleju, czosnku, słodkiej, ostrej i wędzonej papryki, świeżego rozmarynu, świeżego tymianku i miodu;
- oleju, czosnku, ostrej musztardy, ostrego ketchupu, oregano i bazylii;
- oleju, miodu, soku z cytryny, czerwonego wina, owoców jałowca, kolorowego pieprzu młotkowanego, mielonego ziela angielskiego i mielonego liścia laurowego.
Pieczone mięso do kanapek robię również w formie rolady. Faszeruję je m.in. mięsem mielonym z czosnkiem i cebulą, pieczarkami oraz suszonymi owocami (morele, śliwki, żurawina).
Jak przechowywać pieczone mięso do kanapek?
Pieczone mięso przechowuj owinięte w papier pergaminowy. Nadmiar domowej wędliny możesz zamrozić. Unikaj przechowywania domowych i sklepowych wędlin w woreczkach foliowych, folii spożywczej oraz folii aluminiowej – tak przechowywane wędliny szybko się psują.